Det här är något som skulle kunna kallas för Kils nationalrätt. Ingen som bor i kil, har missat ”Jolly-mackan”. Den serverades från början på vår lokala pub ”Jolly Butcher” och det här är min egen tolkning på receptet. Antar att receptet ändrar sig lite från hus till hus 😉
Jolly-mackan serveras med sötsursås, det får man inte hoppa över, det är den som sätter stinget på denna gudagåva. Här har ni mitt recept:
Jolly-macka
En limpa exempelvis grekiskt lantbröd eller nån annan vit, god färskbakad limpa i butiken.
1 putsad fläskfilé (Går att byta mot kycklingfilé om man gillar det bättre)
1 pkt bacon
5 dl cremefraise
1 pkt riven ost (150 g eller typ 1-2 dl) mozzarella eller vanlig
En halvpurjolök och en halv hackad rödlök
Salladskrydda, salt, peppar
En klick med nån god senap
Gör så här: skär fläskfilén i små bitar och stek, salta o peppra köttet lite i stekpannan. Skär bacon i små bitar, stek. Samma sak med löken, stek den.
Blanda det du stekt med resten av ingredienserna i en skål. Krydda i röran efter behag.
TIPS: go crazy och skär limpan åt fel håll, på längden. Då får du stora fina mackor. Mitt recept räcker till 4 STORA MACKOR skärda på ”fel håll”. Allt klet ska på. Det ska vara rejält, ingen minns en fegis.
In i ugnen ca 20-25 minuter tills det fått lite färg och smällt ihop. Typ 175-200 grader..
Ringla SÖTSURSÅS över mackorna sen är det bara att skyffla in i foderluckan.